שיטת המיסוי בקפריסין ומהן ההטבות הניתנות למשקיעים זרים?

קפריסין הפכה בעשור האחרון ליעד השקעה המועדף על משקיעים זרים וישראליים בפרט. ישראלים רבים הטיבו להבין כי מדובר על השקעה רווחיות ונגישה במיוחד. בואו נראה למה?

הריבית האפסית שהבנקים בישראל מעניקים למשקיעים במסגרת תוכניות ואפיקי השקעות בנקאיות, אינה אטרקטיבית ובעיקר אינה מניבה להם רווחים ראויים. בנוסף, מחירי הנדל״ן בישראל גבוהים מאוד ואף שוקי ההון מלווים בסיכונים רבים, ולכן משקיעים הבינו כי על מנת לעשות את ״הכסף הגדול״ או לחלופין ליהנות מעתיד כלכלי בטוח – עליהם להשקיע בנדל״ן מעבר לים.

שם ממתינות להם הזדמנויות אטרקטיביות ונכסים בעלויות נמוכות. מנגד, רק שם הם יוכלו לקבל תשואות גבוהות ולעשות את האקזיט הנחשק ובקפריסין השכנה מצאו זאת ואף הרשויות מעודדות אותם להשקעות באי.

פרספקטיבה למינוף הכלכלה של הרשויות בקפריסין  הינה במשיכת משקיעים זרים הרואות בהם את הפוטנציאל העצום לפיתוח ולהאדרת כלכלת האי, לצד משיכתם של משקיעים רשויות המדינה משקיעות משאבים רבים בענף התיירות ומיליוני תיירים הפוקדים את האי מידי שנה שמספרם עולה ומאמיר בהתמדה. אלו נהנים מדירות נופש אטרקטיביות ובתי מלון לרוב ואטרקציות מגוונות.  השילוב של הטבות למשקיעים בנדל"ן ופיתוח התיירות הובילו  לחוקי מיסוי ידידותיים מאוד ולהטבות רבות כמו תושבות קבע ועוד, מה שהפך לשילוב כלכלי מנצח.

כמה סיבות להשקיע בקפריסין:

 יעד קרוב לבית – רק 45 דקות טיסה.

  • לקפריסין יש 3 נמלי תעופה בינלאומיים.
  • מיד שנה מגיעים אליה כ- 2.5 מיליון תושבים.
  • מחירי הדיור והמחיה נמוכים בה ביחס ליעדים אחרים.
  • תשואה גבוהה המתחילה מ- 5% ומעלה.

בנוסף לכל אלה, קפריסין מעניקה הטבה ייחודית למשקיעים זרים והיא קבלת מעמד תושבות קבע (למשקיעים מעל 300 אלף אירו). מדובר על הטבה המושכת משקיעים רבים, ומאפשרת להם לקבל תושבות באי היפהפה.

מה זה אומר לקבל תושבות קבע?

נציין כי קבלת היתר תושבות קבע אינה משיתה על המקבל חובת תשלום מס בקפריסין, כיוון שבהתאם לחוק אדם שאינו מתגורר בקפריסין אינו נחשב תושב, ואינו משלם מס אלא רק על ההכנסות שלו מרווחים על ההשקעות שהיו לו בקפריסין. עם זאת, במידה ומשקיע ישהה בקפריסין (בשנת המס) מעל 183 ימים הוא ייחשב כתושב, ולכן חלה עליו חובת תשלום מס על הכנסותיו מכל מקום בעולם.

אולם, חוקי המס מעניקים גם פטורים ממס רווחים אשר התקבלו ממקומות שונים בעולם. לדוגמה מי שהפך להיות תושב קפריסין יקבל פטור ממס של 50% ל-10 שנים במידה והרוויח יותר מ- 100 אלף אירו בשנה ועוד פטורים שונים. בכל מקרה חשוב לדעת שמדינת קפריסין ידידותית מאוד ומקלה על משקיעים.

קצת על עולם מיסוי נדל"ן בקפריסין

טרם מבצעים השקעת נדל״ן בקפריסין, יש לקחת בחשבון את נושא מיסוי נכסים על מנת לדעת מראש כמה מיסים ירדו מהרווחים שלכם. אולם, כאשר מדברים על השקעה בקפריסין, נראה כי כל נושאי המיסוי ידידותי מאוד עבור משקיעים זרים וישראלים מכמה סיבות:

  1. על מנת לרכוש דירה או כל נכס בקפריסין, אין צורך להיות תושב קפריסין, מה שמקל מאוד על משקיעים שאין ברשותם אזרחות אירופאית או שהם רוכשים נכסים בסכום הנמוך מ- 300 אלף דולר ואינם זכאים לקבל תושבות כפי שפורט.
  1. בעת רכישת דירה להשקעה בקפריסין, חשוב לדעת שקיים מס שנתי מזערי של חצי אחוז וכן מס רכישה שאף הוא נמוך מאוד ביחס למדינות אחרות ולישראל בפרט. מס רכישה הינו מדורג, מחושב בהתאם למחיר הנכס ומגיע במקסימום ל- 10% (במחיר הגבוה ביותר).

דוגמה לאומדן מס רכישה בקפריסין:  בגין דירה ששוויה 80 אלף דולר, משקיע ישראלי ישלם כ- 3% מס רכישה שזהו סכום נמוך מאוד. המס משולם לרישום בטאבו הקפריסאי.

  1. אמנת מס – פרמטר נוסף המצוין למשקיעים הוא העובדה שמדינות ישראל וקפריסין חתומות ביניהן על אמנת מס, מה שאומר שאין תשלום מס כפול ומשקיעים ישראליים אינם משלמים מיסים כפולים מיותרים!